Yapıştırma Sistemi

6 mm et kalınlığındaki kompakt laminat cephe kaplama panellerinin, bina cephesine braketler vasıtasıyla ankre edilmiş alüminyum T ve L profillere veya bina cephesine kimyasal dübel ve metrik rotlar vasıtasıyla ankre edilmiş çelik profil ve karkas sistemine yapıştırılması şeklinde uygulanır. Panel kalınlığı tamamen iklim koşulları ile ilgili olup, paneller arasındaki derz boşlukları açık olabileceği gibi klape, lambalı gibi derz kaplama sistemleri geliştirilebilir.

1)Kompakt Laminat Panel

Markalar : Fundermax, Resopal, Trespa

2) Altyapı Malzemesi

Projesine göre (20-30×40)x1,5-2 mm kesitli TS EN 10305 – 3, TS EN 10305 – 5, TS 5317 TS 301-1/2/3/4 normları toleranslarına göre üretilmiş HR boyalı çelik kutu veya alüminyum profil.

3) Yapıştırma Malzemesi

SikaTack Panel, tek bileşenli, poliüretan esaslı, elastik havalandırmalı cephe panelleri yapıştırma kiti kullanılacaktır.

4) Isı İzolasyon Malzemesi

İzocam CEPHEPAN marka bir yüzü sarı veya siyah cam tülü kaplı ve silikon katkılı, 5 cm et kalınlığında 60×120 cm ebatlarında, ısı geçirgenlik direnci m² K/W =1,25 , Yoğunluk 40 kg/m³ olan camyünü levhalardır.

5) Buhar Dengeleyici Malzemesi

Dupont TYVEK marka su buharı geçişine açık reflektif yalıtım örtüsü.

  • Bina boyunca devam eden düşey taşıyıcıların cepheye bağlantısını sağlayacak Ø 12 mm galvaniz rot saplamaların ankrajı için duvar yüzeyi belirli aralıklarla Ø 14 mm çapında delinerek çift kompanentli kimyasal dübel vasıtasıyla sabitlenir.
  • 30-40×40)x1,5 – 2 mm kesitli galvaniz kaplı kutu profiller (düşey taşıyıcı) ankrajı yapılan saplamalara kaynaklanır.
  • Düşey taşıyıcıya dik yönde aynı evsafta kutu profillerle karkas aralığı 60 cm’yi geçmeyen yapıştırma yüzeyi altyapısı oluşturulur.
  • Düşey taşıyıcı arkasında oluşturulacak yaklaşık 3 cm boşluğa 5 cm et kalınlığındaki ısı izolasyon plakaları TYVEK buhar dengeleyici ile birlikte plastik dübelleri vasıtasıyla monte edilir.
  • Kutu profillerin panel yapıştırılmayacak yüzeylerine 2 kat antipas, panel yapışacak yüzeylere ise Sika Panel Primer uygulaması yapılır.
  • Kesilen panellerin her yüzüne freze çekilerek pah kırılır. Yapışmaya hazır panelin kutu profile rastlayan arka yüzüne Sika Panel Primer uygulaması yapılır.
  • Panel yapışacak kutu profilin 10 mm’ lik alanına düşey istikamette Sika Tack Panel Adhesive Foam Tape montaj bandı çekilir.
  • Panel yapışacak kutu profilin 10 mm’ lik alanına Sika Tack Panel yapıştırıcı uygulanır.
  • Panel alt karkasa panel kesiti kalınlığında derz bırakacak şekilde yapıştırılır. Köşe birleşimlerine, cam cephe sövelerine gelen panellerin ilgili yüzeylerine lamba açılır.